Vereenvoudiging Wet banenafspraak

Vanaf 1 januari wordt de Wet banenafspraak stap voor stap eenvoudiger. De eerste wijzigingen hiervan gaan direct in. Deze aanpassingen helpen werkgevers om de arbeidsmarkt inclusiever te maken én zorgen voor een soepelere uitvoering. We zetten de belangrijkste punten voor je op een rij.

Wat verandert er per 1 januari 2026?

Structureel loonkostenvoordeel

Werkgevers die iemand uit de doelgroep banenafspraak aannemen, krijgen het loonkostenvoordeel (LKV) voortaan structureel. In plaats van de eerste drie jaar die eerder gold, geldt het voordeel nu zolang de werknemer in dienst is.

Doelgroepverklaring vervalt

De doelgroepverklaring is straks niet meer nodig. Dat scheelt administratieve stappen voor werkgevers én werknemers. Meer hierover lees je in het vernieuwde Kennisdocument Wet tegemoetkomingen loondomein.

LKV banenafspraak via loonaangifte

Het LKV banenafspraak wordt voortaan verstrekt via de loonaangifte. Het is daarom cruciaal dat werkgevers de juiste code arbeidsverhouding invullen. Vanaf 2026 bepaalt deze code het recht op LKV:

o Code 22: Wsw’ers die gedetacheerd zijn

o Code 23: Wsw’ers die begeleid werken

o Code 21: Wsw beschut werk → géén recht op LKV bij detachering


Verdere uitbreidingen vanaf 2026

De doelgroep banenafspraak wordt breder. Toegevoegd worden:

o Mensen met een WIA-uitkering die volledig en duurzaam arbeidsongeschikt zijn en werken met loondispensatie.

o Werknemers in de Wajong die duurzaam geen arbeidsvermogen hebben (DGA) en die een reguliere dienstbetrekking hebben. Dit houdt in dat iemand met een Wajong DGA die werkt bij een werkontwikkelbedrijf (bijvoorbeeld via cao Aan de slag) vanaf 1 januari 2026 ook, en zonder UWV-beoordeling, kan worden toegevoegd aan het doelgroepregister. Tenzij sprake is van een positief advies beschut werk.

Dit geldt ook voor mensen met een WIA-IVA of een Wajong-DGA uitkering die op grond vanhet experiment bredere inzet re-integratie instrumenten (2023) ondersteuning bij werk kregen, waarbij loondispensatie is ingezet. Ook zij horen straks bij de doelgroep banenafspraak. Later volgen nog meer uitbreidingen, zoals voor mensen in de WIA of in de WW, die niet zelfstandig het minimumloon kunnen verdienen.

Op termijn: nieuwe prikkels voor werkgevers

• De quotumheffing blijft bestaan voor werkgevers die de aantallen niet halen.

• Daar komt een bonus bij voor werkgevers die goed presteren, naast een inclusiviteitsopslag (de heffing) en een hoger loonkostenvoordeel (de bonus).

• Het onderscheid tussen markt en overheid verdwijnt. Er komt één gezamenlijke afspraak, maar pas zodra overheidswerkgevers hun achterstand hebben ingehaald.

Bij dit laatste gaat het straks niet meer om waar iemand werkt, maar dát iemand werkt. Cedris (onze brancheorganisatie) pleit ervoor dat daarbij ook de duizenden mensen meetellen die waardevol werk doen bij werkontwikkelbedrijven. Dat maakt de banenafspraak écht inclusief.

Meer weten?

Bekijk de infographics op de website van het Landelijk Ondersteuningsteam Regionale Arbeidsmarkt.

Laatste nieuws

WERKEN LOONT daagt uit om anders te kijken naar werk en menselijke waarde

In een tijd waarin AI steeds meer kenniswerk automatiseert, blijven we opvallend vaak vasthouden aan oude ideeën over werk, status en succes. En wat gebeurt er als iemand wil meedoen, maar vastloopt in de systemen die juist bedoeld zijn om mensen te ondersteunen? Werkontwikkelbedrijf WSD, de gemeenten Best, Son en Breugel, Boxtel, Oirschot, Sint-Michielsgestel, Vught, Meierijstad, Nuenen en Oisterwijk en ontwerpstudio Yellowchess.tijdens zetten die vragen centraal in WERKEN LOONT, een belevingsinstallatie die tijdens Dutch Design Week 2026 in Eindhoven is te bezoeken.

Ondernemen achter de schermen uit bij WSD

Wat gebeurt er eigenlijk bij WSD in Boxtel? 22 Leden van Ondernemersvereniging Liempde kregen een exclusief kijkje achter de schermen. Ook wethouder Mariëlle van Alphen en beleidsmedewerker Ruben van der Hoeven waren erbij. De reactie van de ondernemers? Verrast en enthousiast!